(Gazdálkodó szervezet székhelyén, telephelyén ellátandó kéményseprő-ipari szolgáltatás esetén)
Kötelező-e a kéményseprés?
A 2015. évi CCXI tv. 2.§ (7) bekezdése alapján az ingatlan használója a feladatok ellátása érdekében jogszabályban meghatározottak szerint köteles megrendelni kéményseprő-ipari szolgáltatótól.
Honnan ismerik az adataimat?
Társaságunk, mint kéményseprő-ipari szolgáltató a 2015. évi CCXI. törvény 6. § 1(a) bekezdése alapján tevékenység ellátása érdekében az ingatlan és az ingatlan tulajdonosának, használójának beazonosítása céljából jogosult a meghatározott adatokat
a) az ingatlan használójától, tulajdonosától,
b) a cégnyilvántartásból vagy a civil szervezetek nyilvántartásából,
c) az ingatlan-nyilvántartásból, valamint
d) a társasház közös képviselőjétől, lakásszövetkezeti lakóépület esetében a lakásszövetkezet elnökétől igényelni, továbbá kezelni.
Mi történhet, ha nem veszem igénybe a szolgáltatást?
Egyrészről felelőtlenség az időszakos kéményellenőrzés, tisztítás nélkül üzemeltetni tüzelőberendezést, másrészről 99/2016 Kormányrendelet 4.§ 9 (b) alapján a kéményseprő-ipari szerv kötelezettségét nem teljesítő tulajdonos figyelmét felhívja a szabálytalanság megszüntetésére, annak sikertelensége esetén értesíti a tűzvédelmi hatóságot.
A tevékenységet nem székhelyemen végzem, vagy az épületrész nem érintett fűtéssel. Így is fizetős szolgáltatást kell igénybe vennem?
A BM állásfoglalása szerint a törvényi előírás alapján a megkülönböztetés alapja maga a tény, hogy be van-e jegyezve székhely, vagy telephely a szóban forgó ingatlanra, azonban erre, a tényleges munkavégzés helye nincs hatással. A válasz tehát igen, ebben az esetben sem jogosult az ingatlan használó a térítésmenetes szolgáltatás igénybevételére, azaz a fizetős szolgáltatást kell igénybe vennie kéményseprő-ipari szolgáltatótól.
Új kéményt építettem, készüléket cseréltem. Van-e teendőm?
Új kémény, új tüzelőberendezés üzembe helyezése, tüzelőberendezés cseréje, tüzelőanyag váltás előtt, kéményjavítást követően, kémény átalakítás, használaton kívül helyezés előtt kötelezően előírt kéményseprő-ipari műszaki vizsgálatot kell megrendelni.
Mikor kell levegőutánpótlásról gondoskodnom?
A kérdésről nyitott égésterü készülékek esetén kell beszélni, hiszen ezen készülékek a telepítés helységéből veszik az égési levegőt. Azt kell megérteni, hogy azt a levegőmennyiséget, ami a tüzelőberendezésbe beáramlik és távozik a kéményen azt pótolni kell, különben a lecsökkenő légnyomás megfordítja a kéményben az áramlás irányát. Ez működő tüzelőberendezés esetén égéstermék-visszaáramlást okoz, tehát ÉLETVESZÉLYES! Hogy mennyi levegő utánpótlásáról kell gondoskodni, az függ a tüzelőberendezés, ill. kémény paramétereitől, ezért ennek megállapítása csak arra jogosult épületgépész feladata.
Milyen CO riasztót vegyek?
Nem illik egy márka mellett letennünk a voksot, de általános szabályként elmondhatjuk, hogy a nagyon olcsó legyen gyanús, a nagyon drágák meg nem minden esetben arányosak a nyújtott szolgáltatással. A Katasztrófavédelem időszakosan vizsgálja a piacon lévő berendezéseket, melyekről nyilvántartást vezet.
Tekintse meg itt!
Hová tegyem a CO riasztót?
Mindenképpen vegyük figyelembe a gyártó előírásait! Elsődleges szempont, hogy minél előbb értesüljünk a bajról, ezért célszerű közel a tüzelőberendezéshez. Az is fontos, hogy halljuk is a jelzést, még az éjszaka közepén is, ezért ha a hálószobák hallótávolságon kívül esnek, akkor javasolt további eszközök felhelyezése is! Tartsuk szem előtt, hogy a zsíros gőzök, pára, por mind csökkentik az a CO riasztó érzékenységét! Teszteljük a berendezésünket fűtési idényben heti rendszerességgel, ill. a gyártó előírásait, javaslatait tartsuk be!